Samizdatové nakladatelství JITROcel

V Táboře a v Jistebnici vydával v letech 1977-1989 samizdaty, bibliofilie a knihy „na zapřenou“ (tj. s fiktivním číslem povolení k publikaci od příslušného národního výboru) tiskař a knihař Jiří Dinda, známý také jako Inka.

Svoje nakladatelství nazval příznačně JITROcel. Letos se probíral svými archivy a pokusil se udělat bibliografický soupis, který zachycuje 22 titulů knih a 14 čísel časopisu Studánka (1978-1981). Některé tituly věnoval Libri prohibiti již před dvěma lety, některé se sem dostaly dříve jako dar přátel.

Samizdaty přiváželi do Tábora z Prahy Jiří Novotný a Josef Štogr – ten za svého dvouletého pobytu ve městě vydával navíc autorské samizdatové časopisy Akát (1979) a Obálka (1980). Početná skupina opisovaček rozepisovala knihy na psacím stroji, Jiří Dinda některé tituly fotografoval – téměř vše vázal do kvalitní knihařské vazby, příležitostně výtvarně pojednané.

Jako fotokopii tak vydal např. Doznání od Artura Londona, jako strojopis Morový sloup či Poctu Vladimíru Holanovi od Jaroslava Seiferta, Poslední šlépěje od Jakuba Demla. V JITROcelu vyšlo také několik autorských svazků básní – Vladimíra Oborského, Jarmily Doležalové, Jiřího Dindy, Pavla Roubíčka – s ilustracemi a fotografiemi.

Studánka je nyní komplet a chystá se její naskenování, obsahovala převážně básně jihočeských i dalších autorů. Okruh byl široký, soustřeďoval se částečně kolem amatérského folkového festivalu v Jistebnici. V textu byly použity často grafiky a fotografie Jiřího Dindy a Radka Sedláčka. K táborským aktivitám je třeba ještě přičíst pořádání výstav v tehdy rozestavěném domě Ladislava Cirhana v letech 1979-1980 s přednáškami o moderním a současném světovém umění, s nimiž přijížděla z Prahy Jarmila Doležalová. K okruhu patřila také částečně Jiřina Zemanová, která rozepisovala svoje vlastní básně a vydávala nejméně v letech 1982-1985 literární časopis, resp. edici textů Prostor.

Táborský a jistebnický samizdat nejsou dostatečně zmapovány. Archiv Jiřího Dindy a nyní také Libri prohibiti ukazuje, jak významný byl okruh druhé kultury mimo Prahu.

VÝSTAVA

imh_1573637533.jpgNepřehlédněte

priban_korespondence_ladislava_radimskeho_1461692230.jpg

Podpořte nás

PODPOŘTE NÁS

Ve fondu knihovny je nejrozsáhlejší sbírka exilového a samizdatového tisku, stále však ještě zůstávají citelné mezery, které je třeba doplnit. Prosíme proto o pomoc přátele doma i v cizině. Kdo máte staré samizdatové nebo exilové a krajanské knihy, noviny, časopisy, gramofonové desky, nahrávky, brožury, letáky, oběžníky apod., ozvěte se, je to důležité!

Neméně důležitá je pro nás i finanční podpora. Také díky vaší pomoci pokračujeme v započaté práci a umožňuje nám zachovat si nezávislost. Děkujeme!

Podpořte konkrétně:

digitalizace audio a video nahrávek

digitalizace exilových a samizdatových časopisů

katalogizace knih, časopisů a nahrávek

zpracování osobních fondů a archivů

Uvítáme Vaši případnou finanční pomoc:

Číslo bankovního účtu je 219642286/0300 u ČSOB a.s.

Pro zahraniční platby IBAN:

CZ9403000000000219642286

BIC (SWIFT): CEKOCZPP

IČO: 45247048

Také jsme připraveni přijmout knižní dary všeho druhu, samizdatovou a exilovou literaturu, noviny a časopisy, letáky, plakáty, drobné tisky, fotografie, nahrávky, filmy, dokumenty a písemné pozůstalosti.

Děkujeme!

Právě se děje

Spolupráce Libri prohibiti na projektu The Women Of Charter 77 And The New Dissenters

Projekt Rádia Svobodná Evropa představuje osudy tří signatářek Charty 77, jejichž odvaha se stala inspirací pro další ženy bojující za svobodu.

woman-77_1484405807.jpg

Odkaz na webové stránky projektu naleznete zde.