POLSKÁ PODZEMNÍ KNIHOVNA

Fond knihovny Libri prohibiti obsahuje polské dokumenty z let 1970-1989, tvořící přehled o tzv. podzemní činnosti, a to v tištěné, zvukové a obrazové podobě. Kolekce je částečně darem nadace Karta ve Varšavě, zčásti výsledek systematického doplňování knihovny Libri prohibiti. Část fondu jsou dokumenty polského exilu a zahraniční informace o dění v Polsku.

V r.  2009 a 2010 byl tento ojedinělý fond a archiv, který mapuje historii polské podzemní činnosti posledních 20 let komunismu a vzájemné polsko-české kontakty v tomto období, zpřístupněn veřejnosti v rámci projektu podpořeného Česko-polským fórem MZ ČR.

Zároveň byla digitalizována česká samizdatová periodika, která pravidelně publikovala překlady z polštiny a zabývala se polskou opozicí. Projekt má samostatnou webovou stránku http://polpk.wz.cz, včetně katalogu. Aktualizovaná verze je přístupná v knihovně.

Vydali jsme sborník Česko-polská literatura v samizdatu a druhém oběhu: studie a rozhovory s překladateli.

VÝSTAVA


sokol_1568133026.jpg


Nepřehlédněte

priban_korespondence_ladislava_radimskeho_1461692230.jpg

Podpořte nás

PODPOŘTE NÁS

Ve fondu knihovny je nejrozsáhlejší sbírka exilového a samizdatového tisku, stále však ještě zůstávají citelné mezery, které je třeba doplnit. Prosíme proto o pomoc přátele doma i v cizině. Kdo máte staré samizdatové nebo exilové a krajanské knihy, noviny, časopisy, gramofonové desky, nahrávky, brožury, letáky, oběžníky apod., ozvěte se, je to důležité!

Neméně důležitá je pro nás i finanční podpora. Také díky vaší pomoci pokračujeme v započaté práci a umožňuje nám zachovat si nezávislost. Děkujeme!

Podpořte konkrétně:

digitalizace audio a video nahrávek

digitalizace exilových a samizdatových časopisů

katalogizace knih, časopisů a nahrávek

zpracování osobních fondů a archivů

Uvítáme Vaši případnou finanční pomoc:

Číslo bankovního účtu je 219642286/0300 u ČSOB a.s.

Pro zahraniční platby IBAN:

CZ9403000000000219642286

BIC (SWIFT): CEKOCZPP

IČO: 45247048

Také jsme připraveni přijmout knižní dary všeho druhu, samizdatovou a exilovou literaturu, noviny a časopisy, letáky, plakáty, drobné tisky, fotografie, nahrávky, filmy, dokumenty a písemné pozůstalosti.

Děkujeme!

Právě se děje

Spolupráce Libri prohibiti na projektu The Women Of Charter 77 And The New Dissenters

Projekt Rádia Svobodná Evropa představuje osudy tří signatářek Charty 77, jejichž odvaha se stala inspirací pro další ženy bojující za svobodu.

woman-77_1484405807.jpg

Odkaz na webové stránky projektu naleznete zde.