Aktuality

Počet záznamů: 151 <<<..12cnt_division13cnt_division14cnt_division15cnt_division16>>
foto

Nová kniha Korespondence Janouch / Vaculík

V archivu Františka Janoucha a Nadace Charty 77 se zachovalo několik tuctů dopisů, které si vyměnili spisovatel Ludvík Vaculík a fyzik František Janouch. Janouch založil v roce 1978 Nadaci Charty 77, kterou vede až do dnešního dne. Nadace Charty 77 významně podporovala desítky čs. intelektuálů a pomáhala při zveřejňování jejich tvorby. Korespondence je nejen poutavým čtením, ale přináší i zajímavá svědectví o intenzivní spolupráci mezi exilem a domovem. Svědčí i o tom, že ani tvrdý policejní útlak nedokázal zlomit vůli
intelektuálů ke svobodě v okupovaném Československu.

foto

Libri prohibiti vydala novou knihu

U příležitosti literárního večera a výstavy fotografií Jaroslava Švestky v předvečer jeho nedožitých sedmdesátin jsme vydali knihu Deník dřevorubce.

foto

Za obzor totalitarismu: srovnání stalinismu a nacismu

V esejích, které psali společně specialisté na sovětskou a německou historii, se autoři pokoušejí znovu promyslet a přepracovat podstatu obou systémů - stalinismu a nacismu.

foto

Kolektivizace v Československu

Ústav pro studium totalitních režimů a Muzeum Jindřichohradecka pořádají ve dnech 25.–26. dubna 2012 mezinárodní konferenci na téma Kolektivizace v Československu.

foto

Nová kniha Miloslava Rechcígla

Nová kniha Miloslava Rechcígla Pro vlast: padesát let Společnosti pro vědy a umění (SVU).

foto

Tokijské květy

Ludvík Armbruster v rozhovoru s Alešem Palánem.

foto

Sborník z loňské konference o samizdatu (Padova, Itálie)

Více italsky v anotaci, odkud se dostanete i na elektronickou verzi textů odborníků, mezi nimiž figurují i čeští autoři jako Tomáš Glanc, Jiří Gruntorád nebo Jiřina Šiklová (viz www.esamizdat.it).

foto

26. března 2012 vyjde nová kniha Oty Ulče Velikáni a malikáni

Kniha o Češích v exilu vyjde v nakladatelství Šulc a Švarc.

foto

Konec nadějím a nová očekávání: k dějinám české společnosti (1969–1993)

Vyšla nová studie sociálních dějin do roku 1989. Studie zkoumá sociální dějiny do roku 1989 s přesahem do prvních let transformace.

foto

Zemřel překladatel a kritik Milan Jungmann

Ve věku devadesáti let zemřel v pátek 27. ledna významný literární kritik Milan Jungmann. Stál v čele několika literárních časopisů i Obce spisovatelů, byl držitelem řady vyznamenání.

VÝSTAVA


sokol_1568133026.jpg


Nepřehlédněte

priban_korespondence_ladislava_radimskeho_1461692230.jpg

Podpořte nás

PODPOŘTE NÁS

Ve fondu knihovny je nejrozsáhlejší sbírka exilového a samizdatového tisku, stále však ještě zůstávají citelné mezery, které je třeba doplnit. Prosíme proto o pomoc přátele doma i v cizině. Kdo máte staré samizdatové nebo exilové a krajanské knihy, noviny, časopisy, gramofonové desky, nahrávky, brožury, letáky, oběžníky apod., ozvěte se, je to důležité!

Neméně důležitá je pro nás i finanční podpora. Také díky vaší pomoci pokračujeme v započaté práci a umožňuje nám zachovat si nezávislost. Děkujeme!

Podpořte konkrétně:

digitalizace audio a video nahrávek

digitalizace exilových a samizdatových časopisů

katalogizace knih, časopisů a nahrávek

zpracování osobních fondů a archivů

Uvítáme Vaši případnou finanční pomoc:

Číslo bankovního účtu je 219642286/0300 u ČSOB a.s.

Pro zahraniční platby IBAN:

CZ9403000000000219642286

BIC (SWIFT): CEKOCZPP

IČO: 45247048

Také jsme připraveni přijmout knižní dary všeho druhu, samizdatovou a exilovou literaturu, noviny a časopisy, letáky, plakáty, drobné tisky, fotografie, nahrávky, filmy, dokumenty a písemné pozůstalosti.

Děkujeme!

Právě se děje

Spolupráce Libri prohibiti na projektu The Women Of Charter 77 And The New Dissenters

Projekt Rádia Svobodná Evropa představuje osudy tří signatářek Charty 77, jejichž odvaha se stala inspirací pro další ženy bojující za svobodu.

woman-77_1484405807.jpg

Odkaz na webové stránky projektu naleznete zde.