Úvod  /  O nás  /  LP v médiích

-JS-:
Připomeňme si

Respekt č.25/2000, 12.-18.června 2000

Připomeňme si
Až budou Libri prohibiti

Libri prohibiti je unikátní knihovna, ve které lze najít jinde nevídané originály české samizdatové a exilové literatury. Celkem dvacet tisíc. Ministr kultury Pavel Dostál se nechal nedávno (Respekt č. 19/2000) slyšet: "Je to klenot, paměť, kus historie. Něco takového by se nemělo dělat na koleně." Po tak vřelé chvále by člověk od ministra čekal i činy. Za jeho předchůdců se tak dělo, ministerstvo kultury se na chodu této ojedinělé instituce podílelo průměrně třemi sty tisíci korun ročně a ještě loni doplatil Dostál knihovně ze svého rezervního fondu stejnou sumu, což pokrylo čtyřměsíční provoz. Letos ministr sice chválil, ale zároveň seškrtal pomoc o dvě stě dvacet tisíc. "Knihovna je před zánikem, máme peníze na měsíc a pak je konec," říká Jiří Gruntorád, který knihovnu založil a vypiplal. "S dalšími dary od sponzorů nelze počítat. Už teď platí většinu našeho rozpočtu a chtějí, aby nějaký zájem projevoval i stát."
Ministr Dostál nad tím krčí rameny: "Kasa je prázdná, granty byly vyčerpány." Obdiv je prý jedna věc, ale ministerstvo kultury prostě nemá peníze. Ve snaze sehnat miliardy pro krachující a neschopné molochy typu Vítkovic, Zetoru či Komerční banky totiž stát odebírá finance všemu, co není bezprostředně "potřeba" a za čím nestojí hlasitá lobby. A první na ráně je samozřejmě kultura. Například granty na literaturu a knihovny byly seškrtány z pětatřiceti milionů na třetinu. Dostála proto k záchraně "klenotu, paměti a kusu historie" neoblomily ani žádosti řady kulturních osobností, ani prosba předsedy správní rady Libri prohibiti profesora Radima Palouše. "Pan Gruntorád musí pochopit, že si i jiné knihovny hlídají dotace. Každý se po uveřejnění, jak jsme dotace rozdělili ptá, proč ten druhý dostal víc a všechny neuspokojíme," říká šéfka odboru literatury a knihoven Eva Kantůrková, která o dotacích rozhoduje. Má pravdu, ale při drasticky seškrtaných financích se otázkám po logice vynaložených částek asi nelze vyhnout. Například z loňských pětatřiceti milionů korun na literaturu a knihovny dostalo Libri prohibiti od Kantůrkové necelých osmdesát tisíc - stejně jako třeba autorka knihy "Když velcí byli kluci" Hana Doskočilová, regionální osvětové středisko v Prostějov? nebo místní knihovna v Opočnu. Informace o porcování letošních 13 milionů ministerstvo ještě nezveřejnilo.

-JS-
Respekt č. 25/2000

VÝSTAVA
Nepřehlédněte

priban_korespondence_ladislava_radimskeho_1461692230.jpg

Podpořte nás

PODPOŘTE NÁS

Ve fondu knihovny je nejrozsáhlejší sbírka exilového a samizdatového tisku, stále však ještě zůstávají citelné mezery, které je třeba doplnit. Prosíme proto o pomoc přátele doma i v cizině. Kdo máte staré samizdatové nebo exilové a krajanské knihy, noviny, časopisy, gramofonové desky, nahrávky, brožury, letáky, oběžníky apod., ozvěte se, je to důležité!

Neméně důležitá je pro nás i finanční podpora. Také díky vaší pomoci pokračujeme v započaté práci a umožňuje nám zachovat si nezávislost. Děkujeme!

Podpořte konkrétně:

digitalizace audio a video nahrávek

digitalizace exilových a samizdatových časopisů

katalogizace knih, časopisů a nahrávek

zpracování osobních fondů a archivů

Uvítáme Vaši případnou finanční pomoc:

Číslo bankovního účtu je 219642286/0300 u ČSOB a.s.

Pro zahraniční platby IBAN:

CZ9403000000000219642286

BIC (SWIFT): CEKOCZPP

IČO: 45247048

Také jsme připraveni přijmout knižní dary všeho druhu, samizdatovou a exilovou literaturu, noviny a časopisy, letáky, plakáty, drobné tisky, fotografie, nahrávky, filmy, dokumenty a písemné pozůstalosti.

Děkujeme!

Právě se děje

Spolupráce Libri prohibiti na projektu The Women Of Charter 77 And The New Dissenters

Projekt Rádia Svobodná Evropa představuje osudy tří signatářek Charty 77, jejichž odvaha se stala inspirací pro další ženy bojující za svobodu.

woman-77_1484405807.jpg

Odkaz na webové stránky projektu naleznete zde.