Úvod  /  O nás  /  LP v médiích

Jan Beneš:
Naše aféry kulturní: Libri prohibiti Pozn.

Nabídnuto Lidovým novinám - neotištěno, září 2000

Naše aféry kulturní: Libri prohibiti

Když se ministrem našich afér kulturních stal Milan Uhde, dal se slyšet, že počítá mezi svá minister-ská podjeti zrušení této instituce. Bať, stačívalo na to ministerstvo školství a osvěty, dokud jsme ne-zjistili, že až příliš mnoho lidí nebylo dosud ministrem a býti ministrem je zřejmě příjemné.
Poněkud nejasněji tento strategický zámysl formuloval i Pavel Tigrid, do křesla zásluh usedaje. Zdědil problém kulturní Lotynky (vzpomene ještě někdo jak to tehdy dopadlo, a kdepak jsou ti, kdo za to mohou? Vytloukl jim za to někdo alespoň okna?). Svou kariéru ministerskou ukončil vcelku nepatrně. Kdo by se staral o nějakou miliardu?
Pan ministr Talíř (beseda KPV v Budějovicích v listopadu 1995) prohlásil, že prozatím je minister-stvo kultury nezastupitelné, například vzhledem k ochraně památek, ...hned také slíbil, že se k nadcházejícímu Škroupovu výročí (roku 1996) podívá na ostudný stav zámečku Trnová, kde Domov můj byl sepsán. (Nepodíval, zámeček jehož restituci a opravě zabránilo prohlášení za "národní kul-turní památku", se rozpadá i v roce 2000. Hymny a Škroupa ostatně roku 1996 také nevzpomenuto).
A tak jedeme dál močálem černým podle bílých skal, až s vládou socanů na kulturně-úřednickou židli usedá Eva Kantůrková.
Problém, že na Libri prohibiti nemá ministerstvo peníz poplatníkův by mne netrápil, kdyby dubio-sity existence ministerstva samého tu nebylo, a kdyby neexistoval dokumentovaný výrok úřednice Kantůrkové, že knihovnu obsahující i její svěží dílka, pokud jim na ní tolik záleží, si mají zaplatit emigranti. Tohle si totiž může dovolit žena z lidu typu Marty Gottwaldové, nikoli vládní úředník a už vůbec ne český spisovatel. Nutně mi to připomenulo nikoli českou intelektuálku prošlou od svazác-kého bujarého mládí složitým vnitřním vývojem, ale právě zase jen tu svazandu oddávají se nadše-né přítomnosti. Ta přítomnost se arch' poněkud změnila, byrokratická zpupnost viditelně přetrvala. Jen transformovala, od Goldstückerova výroku o emigrantech, kteří se z našich řad sami vyloučili z roku 1967, do pragmatičtější podoby at' ti mizerové drží hubu, pokloní se našemu sametovému převratu a navalí prachy.
A pokud jde o ministerstvo? Itálie ztratila své kolonie roku 1945, ale ministerstvo kolonií italské, došlo svého konce až roku 1964.
Takže: až jednou v pětiletce páté, ...aneb, všichni jsme mladí, prohnilý západe!

Jan Beneš
Pozn. Nabídnuto Lidovým novinám - neotištěno, září 2000

VÝSTAVA
Nepřehlédněte

priban_korespondence_ladislava_radimskeho_1461692230.jpg

Podpořte nás

PODPOŘTE NÁS

Ve fondu knihovny je nejrozsáhlejší sbírka exilového a samizdatového tisku, stále však ještě zůstávají citelné mezery, které je třeba doplnit. Prosíme proto o pomoc přátele doma i v cizině. Kdo máte staré samizdatové nebo exilové a krajanské knihy, noviny, časopisy, gramofonové desky, nahrávky, brožury, letáky, oběžníky apod., ozvěte se, je to důležité!

Neméně důležitá je pro nás i finanční podpora. Také díky vaší pomoci pokračujeme v započaté práci a umožňuje nám zachovat si nezávislost. Děkujeme!

Podpořte konkrétně:

digitalizace audio a video nahrávek

digitalizace exilových a samizdatových časopisů

katalogizace knih, časopisů a nahrávek

zpracování osobních fondů a archivů

Uvítáme Vaši případnou finanční pomoc:

Číslo bankovního účtu je 219642286/0300 u ČSOB a.s.

Pro zahraniční platby IBAN:

CZ9403000000000219642286

BIC (SWIFT): CEKOCZPP

IČO: 45247048

Také jsme připraveni přijmout knižní dary všeho druhu, samizdatovou a exilovou literaturu, noviny a časopisy, letáky, plakáty, drobné tisky, fotografie, nahrávky, filmy, dokumenty a písemné pozůstalosti.

Děkujeme!

Právě se děje

Spolupráce Libri prohibiti na projektu The Women Of Charter 77 And The New Dissenters

Projekt Rádia Svobodná Evropa představuje osudy tří signatářek Charty 77, jejichž odvaha se stala inspirací pro další ženy bojující za svobodu.

woman-77_1484405807.jpg

Odkaz na webové stránky projektu naleznete zde.