Úvod  /  O nás  /  LP v médiích

ČTK :
Tuzemský samizdat byl zapsán do registru UNESCO Paměť světa

Lidovky.cz, 27. června 2013

PRAHA - Do registru UNESCO Paměť světa byla zapsána Sbírka českých a slovenských samizdatových periodik z let 1948 až 1989. Na své internetové stránce to uvedlo ministerstvo kultury, sbírka byla zápisem uznána za součást dokumentárního dědictví lidstva v minulém týdnu.

Česká republika tak má již čtvrtý zápis do tohoto registru. Vedle Sbírky středověkých rukopisů české reformace, Sbírky ruských, ukrajinských a běloruských periodik z let 1918 až 1945 a Sbírky barokních univerzitních tezí; všechny tři sbírky spravuje Národní knihovna.

Sbírku českých a slovenských samizdatových periodik z let 1948 až 1989, která je deponovaná v Knihovně Libri prohibiti, sestavila Společnost Libri Prohibiti s podporou ministerstva kultury. Sbírka patří k nejrozsáhlejším a nejkomplexnějším na světě, má tedy zásadní význam pro studium historie 20. století. Její zapsání do prestižního registru UNESCO Paměť světa by mohlo napomoci i k lepšímu informování veřejnosti o významu této sbírky.

Seznam UNESCO Paměť světa vznikl v 90. letech, jeho cílem je zachovat dokumenty, které by měly patřit k dědictví lidstva. Při jeho zrodu stála česká Národní knihovna a vytvořila pro něj i pilotní projekt. Do seznamu byly již dříve zapsány tři písemné památky Národní knihovny. V registru je kolem 250 položek, kromě typických knihovních dokumentů v něm jsou i zvukové, filmové a archivní materiály.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/tuzemsky-samizdat-byl-zapsan-do-registru-unesco-pamet-sveta-p52-/kultura.aspx?c=A130627_185443_ln_kultura_kys

VÝSTAVA
Nepřehlédněte

priban_korespondence_ladislava_radimskeho_1461692230.jpg

Podpořte nás

PODPOŘTE NÁS

Ve fondu knihovny je nejrozsáhlejší sbírka exilového a samizdatového tisku, stále však ještě zůstávají citelné mezery, které je třeba doplnit. Prosíme proto o pomoc přátele doma i v cizině. Kdo máte staré samizdatové nebo exilové a krajanské knihy, noviny, časopisy, gramofonové desky, nahrávky, brožury, letáky, oběžníky apod., ozvěte se, je to důležité!

Neméně důležitá je pro nás i finanční podpora. Také díky vaší pomoci pokračujeme v započaté práci a umožňuje nám zachovat si nezávislost. Děkujeme!

Podpořte konkrétně:

digitalizace audio a video nahrávek

digitalizace exilových a samizdatových časopisů

katalogizace knih, časopisů a nahrávek

zpracování osobních fondů a archivů

Uvítáme Vaši případnou finanční pomoc:

Číslo bankovního účtu je 219642286/0300 u ČSOB a.s.

Pro zahraniční platby IBAN:

CZ9403000000000219642286

BIC (SWIFT): CEKOCZPP

IČO: 45247048

Také jsme připraveni přijmout knižní dary všeho druhu, samizdatovou a exilovou literaturu, noviny a časopisy, letáky, plakáty, drobné tisky, fotografie, nahrávky, filmy, dokumenty a písemné pozůstalosti.

Děkujeme!

Právě se děje

Spolupráce Libri prohibiti na projektu The Women Of Charter 77 And The New Dissenters

Projekt Rádia Svobodná Evropa představuje osudy tří signatářek Charty 77, jejichž odvaha se stala inspirací pro další ženy bojující za svobodu.

woman-77_1484405807.jpg

Odkaz na webové stránky projektu naleznete zde.