Libri prohibiti

Samizdatové nakladatelství JITROcel

Svoje nakladatelství nazval příznačně JITROcel. Letos se probíral svými archivy a pokusil se udělat bibliografický soupis, který zachycuje 22 titulů knih a 14 čísel časopisu Studánka (1978-1981). Některé tituly věnoval Libri prohibiti již před dvěma lety, některé se sem dostaly dříve jako dar přátel.

Samizdaty přiváželi do Tábora z Prahy Jiří Novotný a Josef Štogr – ten za svého dvouletého pobytu ve městě vydával navíc autorské samizdatové časopisy Akát (1979) a Obálka (1980). Početná skupina opisovaček rozepisovala knihy na psacím stroji, Jiří Dinda některé tituly fotografoval – téměř vše vázal do kvalitní knihařské vazby, příležitostně výtvarně pojednané.

Jako fotokopii tak vydal např. Doznání od Artura Londona, jako strojopis Morový sloup či Poctu Vladimíru Holanovi od Jaroslava Seiferta, Poslední šlépěje od Jakuba Demla. V JITROcelu vyšlo také několik autorských svazků básní – Vladimíra Oborského, Jarmily Doležalové, Jiřího Dindy, Pavla Roubíčka – s ilustracemi a fotografiemi.

Studánka je nyní komplet a chystá se její naskenování, obsahovala převážně básně jihočeských i dalších autorů. Okruh byl široký, soustřeďoval se částečně kolem amatérského folkového festivalu v Jistebnici. V textu byly použity často grafiky a fotografie Jiřího Dindy a Radka Sedláčka. K táborským aktivitám je třeba ještě přičíst pořádání výstav v tehdy rozestavěném domě Ladislava Cirhana v letech 1979-1980 s přednáškami o moderním a současném světovém umění, s nimiž přijížděla z Prahy Jarmila Doležalová. K okruhu patřila také částečně Jiřina Zemanová, která rozepisovala svoje vlastní básně a vydávala nejméně v letech 1982-1985 literární časopis, resp. edici textů Prostor.

Táborský a jistebnický samizdat nejsou dostatečně zmapovány. Archiv Jiřího Dindy a nyní také Libri prohibiti ukazuje, jak významný byl okruh druhé kultury mimo Prahu.