Libri prohibiti

Koncert pro Jáchymov v sobotu 27. června od 16:00

Koncert pro Jáchymov

Spolek Političtívězni.cz uspořádá při příležitosti obnovení naučné stezky Jáchymovské peklo slavnostní koncert kapely The Tap Tap. Akci 27. června v Jáchymově podpoří osobní účastí bývalí političtí vězni komunistického režimu.

Praha, 11. června 2015

„Jáchymov je dnes považován za místo s hendikepem. Mnoho lidí si jej spojuje hlavně s komunistickou minulostí, uranovými tábory a utrpením desítek tisíc vězňů v 50. letech. Přitom jeho historie sahá až do raného novověku, kdy bylo toto město druhým největším v českém království. Zdejší nerostné bohatství dalo název národní měně USA, přispělo k objevu radia a vynikající léčbě nemocí pohybového aparátu,“ připomněl Tomáš Bouška, předseda badatelského spolku Političtívězni.cz a spoluautor dobrovolnického projektu, na kterém se podílí zástupci nevládních organizací, místní samospráva, podnikatelé, historici, muzejníci a široké spektrum dobrovolníků, škol a místních patriotů.

Obnovou naučné stezky po někdejších dolech a pracovních táborech chce spolek a jeho partneři přispět k léčbě paměti tohoto pozapomenutého místa, které paradoxně po dekády samo léčbu poskytuje. „Koncertem The Tap Tap chceme nechat zaznít unikátní příklad toho, jak se vyrovnat s tělesným hendikepem.
Máme za to, že lidé s postižením mají co nabídnout nejen Jáchymovu, ale nám všem. My sami jsme totiž postižení. Postižení nedávnou minulostí,“ doplnil Bouška s tím, že výtěžek koncertu spolek věnuje na rozšíření webu naučné stezky a jejího značení.

Hendikepovaní hudebníci z Jedličkova ústavu přijedou uctít památku politických vězňů na pozvání spolku v den výročí popravy Milady Horákové cíleně. Představení obnovené stezky a Koncertu pro Jáchymov se osobně zúčastní bývalá politická vězeňkyně Hana Truncová, muklové Zdeněk Mandrholec a František Wiendl a další pamětníci, jejichž životní příběhy jsou s místními lágry přímo spjaty. Kapela pro ně připravila zvláštní koncertní kompozici.

„Komunisté se s ničím moc nepárali. Politicky nepohodlné občany věznili a popravovali a lidi s postižením izolovali v ústavech. Vězení v Jáchymově bylo v souvislosti s těžbou radioaktivní rudy likvidační. Je pro nás velká čest zahrát a setkat se s těmi, kteří to přežili,“ popsal motivaci skupiny pro jáchymovské vystoupení kapelník a předseda spolku Tap Šimon Ornest.

Rezervace lístků: <http://1url.cz/QO9U> http://1url.cz/QO9U

Cena: 100,- Kč (děti do 15ti let a ZTP zdarma)

Datum a čas: 27. června od 16:00h

Adresa konání: Kulturní dům Jáchymov, K Lanovce 988, 36251 Jáchymov